Hz. Peygamber'in namazdan fariğ olunca sağa ve sola dönerdi, şeklinde bir sünnet mevcut mudur?

Soru Detayı

- Hz. Peygamber (asm)'in namazdan fariğ olunca sağa ve sola dönerdi, şeklinde bir sünneti olduğu belirtiliyor. Böyle bir sünnet mevcut mudur?
- Mevcutsa bu uygulamanın mahiyeti nasıldır, ne şekilde uygulanmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (a.s.m), namaz kıldırıyor, imamlık yapıyordu. “Namazdan fariğ olunca sağa sola dönerdi.” ifadesinden maksat, “bazen sağ tarafına, bazen de sol tarafına dönerdi” demektir.

Bu davranış imam için geçerlidir. Sonradan camiye gelenler namazın bittiğini anlar, artık cemaati beklemez ve kendi başlarına namazlarını kılarlar.

Bugün imamların sağa sola dönmeleri âdeti bu sünnetten kaynaklanmaktadır.(İmamların bu durumu için bk. Ö. N. Bilmen, B. İslam İlmihali, s. 151).