Hz. Muhammed'in hafızası gerçekten mükemmel miydi?

Soru Detayı

- Peygamberimizin bazen Kur'an'daki bazı ayetleri unuttuğuna dair dawahoverdunia youtube kanalında bulduğum bir hadis okudum (Sahih al-Bukhari 5038'de Aisha'dan rivayet edilmiştir:
Allah Resulü (sav) bir adamın geceleyin Kur'an okuduğunu işitti ve şöyle buyurdu: "Allah ona rahmet etsin, çünkü o bana unuttuğum filan surenin filan ayetini hatırlattı.
" حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ أَبِي رَجَاءٍ، حَدَّثَنَا أَبُو أُسَامَةَ، عَنْ هِشَامِ بْنِ عُرْوَةَ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ سَمِعَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم رَجُلاً يَقْرَأُ فِي سُورَةٍ بِاللَّيْلِ فَقَالَ " يَرْحَمُهُ اللَّهُ لَقَدْ أَذْكَرَنِي كَذَا وَكَذَا آيَةً كُنْتُ أُنْسِيتُهَا مِنْ سُورَةِ كَذَا وَكَذَا ". )
(not sadece Arapça kelimeyi kopyala yapıştır yaptım lütfen düzenlenmiş kelimeler rastgele ise beni affedin Arapça konuşamıyorum veya okuyamıyorum)
- Sahih-i Buhari ve Sahih-i Müslim'e göre Allah Resulü bazen Kur'an'ı unutuyor ve başkalarının vasıtasıyla hatırlıyordu: İşte hadis(!):
- Hişam Ümm-ül Muninin Aişe'den şöyle naklediyor:
 " Bir gün Peygamber (s.a.a) mescitte Kur'an okuyan birisinin sesini duyunca şöyle buyurdu: "Allah ona rahmet etsin, unuttuğum ve filan filan surelerden iskat ettiğim filan filan ayetleri bana hatırlattı!!"

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Peygamberin (asm) hafızasının en büyük bir delili, 6 binden fazla ayetlerinin hepsini -her gelen vahiy bölümünü- bir anda hafızasına kayıt etmesidir.

- Bununla beraber,

“Onu (Kur’an’ı) zihnine bir an önce kaydetmek için, okumada acele etme. Onu zihninde toplayıp okumanı sağlama işi bize aittir. O hâlde onu okuduğumuz zaman sen onun okunuşunu takip et.  Sonra onu anlatmak elbette bize aittir.” (Kıyamet, 75/16-19)

mealindeki ayetlerde Hz. Peygamber'in (asm) hafızasının sadece beşeri bir hafıza değil, aynı zamanda Allah’ın himayesinde muhafaza edilen bir hafıza olduğuna vurgu yapılmıştır.

“Biz bir ayetin hükmünü yürürlükten kaldırır veya onu unutturursak, mutlaka daha iyisini veya benzerini getiririz. Bilmez misin ki Allah her şeye kadirdir.” (Bakara, 2/106)

mealindeki ayette bir ayetin hükmünün kaldırılması veya bir ayetin Hz. Peygamber'in (asm) hafızasından silinmesi Allah’ın iradesine bağlı olarak tahakkuk eder. Onun için Hz. Peygamber'in (asm) hafızası sebebiyle bazı ayetleri unutabilmiş olduğunu ima etmek asla doğru olmaz, böyle bir ima bile olsa DİNÎ risk taşımaktadır.

- Allah’ın her isminin bir tecellisi vardır. Her insan bütün esmaya mazhar olmakla birlikte bazı isimler bazı zatlarda daha ileri derecede tecelli eder. Örneğin evliyadan bir kısmı Vedud ismine, bir kısmı Hayy ismine, bir kısmı Hakîm ismine mazhar oldukları gibi. Ancak Hz. Peygamber (asm) Efendimiz Allah’ın bütün isimlerine azami dereceleriyle mazhar olmuştur. Bu nedenle Allah’ın Hafız ismine de en yüksek derece mazhar olan zat, Hz. Muhammed (asm) Efendimiz'dir. Bu nedenle onun (asm) hafızası; olmuş, olan ve olacak bütün hafızalardan daha mükemmel idi.