Hz. Muhammed kimlerin nikahını kıymıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’da prensip olarak nikah akdini kıymak kadının velisine aittir. Peygamberimiz (a.s.m) de bütün müminlerin velisi olması hasebiyle bazen nikahları kıymıştır. Nitekim, kaynaklarda Hz. Peygamber (a.s.m)’in bazı kimseleri evlendirdiği, nikahlarını kıydığına dair bilgiler vardır.

Ancak nikahı kıyılan kişilerin isimleri verilmemiştir. Çünkü kaynakların maksadı, nikahın şeklinin sünnette nasıl olduğunu belirtmektir, yoksa kimin nikahının kıyıldığı değildir. Bu sebeple biz de genel olarak konuyla ilgili birkaç misal vermekte fayda mülahaza etmekteyiz:

Hz. Peygamber (a.s.m)’in Hz. Ali (ra) ile Hz. Fatıma (r.anha)’nın nikahını kıymıştır.

Ukbe b. Amir anlatıyor: Resulullah (a.s.m) bir adama, “Seni falanca kadınla evlendireyim mi; ister misin?” diye sordu, adam “Evet” dedi. Kadına da “Seni filan erkekle evlendireyim mi; ister misin?” diye sordu. Kadın da “Evet” diye cevap verince ikisini evlendirdi / nikahlarını kıydı...” (Neylu’l-Evtar, 6/544)

İsmail b. İbrahim’in bildirdiğine göre,  Benî Süleym kabilesinden bir adam şöyle dedi: “Ben Hz. Peygamber (a.s.m)’den Abdulmuttalib’in kızı Ümame’yi istedim. O da beni onunla evlendirip nikahlarımı kıydı. (bk. a.g.e, 6/542)