Hz. Lut'un karısının azaba uğramasını Allah mı takdir etmiş?

Soru Detayı

- Kuran'da Hz. Lut'un karısının azaba uğramasını biz takdir ettik buyuruluyor. Bu ayete göre insanın kaderi Allah'ın elinde mi?
- Allah bir insanın sonunun hüsrana uğrayacağını murat eder mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Biz de onu ve ailesini kurtardık; ancak karısı hariç.  Onun geride kalıp helak olmasını takdir ettik.” (Neml, 27/57)

- Kader Allah’ın ilminin bir nevidir. Ezeli ilmi her şeyi kuşattığına göre, Hz. Lut’un hanımının durumu da bunun dışında değildir.

- Allah ezeli ilmiyle her şeyi bilmesi ve ona göre takdirde bulunması, insanları belli bir istikamete doğru zorlamaz. Çünkü ilim sıfatı zorlayıcı değil, kudret gibi yaptırım gücü yoktur. Bunun anlamı şudur:

Adaletin gereği olarak kendisine verilen özgür iradeyi nasıl kullanacaksa, Allah onu öyle bilir ve öyle takdir eder.

Örneğin, Allah Hz. Lut’un hanımının kendi özgür iradesiyle helak olmayı hak eden bir davranışta bulunacağını ezeli ilmiyle bilmiş ve bunu da öyle takdir etmiştir.

Bunun sorumluluğu elbette kadına aittir. Zira, o aklını, özgür iradesini kötüye kullanmıştır.