Hz. İsa'ın ölüleri diriltme mucizesi nasıl gerçekleşti?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Ağacın dalında meyveleri, annenin karnında bebekleri yaratan Allah, Hz. İsa (as)'ın elinde ve nefesinde de kuşları yaratmıştır.

- Hz. İsa’nın ölüleri diriltmesi, normal bir hadise değil, bir mucizedir, ALlah’ın yaratmasdır. Mucizeler ise ilahi hikmetin öngördüğü kısa bir süreliğine ortaya çıkar, sonra o konu biter.

Örneğin Hz. İsa (as), çamurdan yaptığı bir kuş şeklindekinin içine üflediğinde aynen bir kuş gibi ve insanlar onu seyrettiği sürece havada uçar. Gözden kaybolunca da yok olurlar. Aslında Allah çamur şekli olmadan da içine üflenmeden de çamurdan bir kuş yaratabilir. Hz. Âdem’in ve Hz. İsa’nın yaratılışı bunu canlı bir örneğidir. Fakat insan aklının kolayca alması için bu tür sebepler halk edilmiştir. (bk. Meraği, Al-i İmran, 48-49. ayetin tefsiri)

Keza, dirilttiği ölü kimsenin bir mucize eseri hayata gözlerini açtıktan sonra tekrar ölü verirdi, hayatı devam etmezdi. (bk. İbn Aşur, ilgili yer)

Her şeyde olduğu gibi, bu işler de Allah’ın izniyledir. Nitekim bu husus Kuran’da şöyle ifade edilmiştir:

(Melekler Hz. İsa hakkında Meryem ile konuşurken onun şu sıfatlarını da ilave ettiler:) Allah ona kitabı (yazmayı), hikmeti, Tevrat ve İncîl'i öğretecektir. Onu İsrailoğullarına resul olarak gönderecek, o da onlara şöyle diyecektir:

"Size Rabbiniz tarafından bir mûcizeyle gönderildim: Ben size çamurdan kuş şekline benzer bir şey yapar içine üflerim, o da Allah'ın izniyle hemen kuş oluverir. Keza ben anadan doğma körü ve abraşı iyileştirir, hatta Allah'ın izniyle ölüleri diriltirim. Evlerinizde ne yediğinizi ve biriktirip sakladıklarınızı da bilirim. Eğer inanmaya niyetiniz varsa, elbette bunlarda sizin için alacak dersler vardır.” (Al-i İmran, 3/48-49)