Hz. Cebrail hata mı etmiştir?

Soru Detayı

- İmam Rabbani’nin Mektubat’ında geçen bu rivayetin kaynağı ve sıhhat durumu nedir, nasıl anlaşılmalıdır?
- Eğer rivayet sahih ise, Hz. Cebrail hata mı etmiştir?
- İşittiğimize göre, Cebrail aleyhisselam bir gün, Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam Efendimize gelip, bir gencin, yarın sabah, erkenden öleceğini haber verir. Peygamber efendimiz aleyhissalatü vesselam da bu gence acıyıp, huzur-i saadetlerine çağırır. Ne isteği olduğunu sorar. O da “Bir kız ile evlenmek ve bir de tatlı isterim.” der. Emir buyurup, ikisini de hemen hazırlarlar. Genç, o gece, odasında ailesi ile oturmuş, tatlı yanlarında iken, kapıya bir fakîr gelip, “Açım, Allah rızası için bir şey verin!” der. Genç, tatlının hepsini, fakire sadaka verir. Sabah olunca, Peygamberimiz aleyhissalatü vesselam gencin ölüm haberini bekler. Uzun zaman haber gelmeyince, birini gönderip sorar. Gencin sağ ve keyif yapmakta olduğunu söylerler. Hayret eder. O sırada, Cebrail aleyhisselam gelir. Ona sorar. Cebrail aleyhisselam, “Gencin tatlıyı sadaka vermesi, gelmekte olan belayı geri çevirdi” der ve gencin yastığı altında, büyük bir yılanı ölü olarak bulurlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hikaye İmam Rabbani’nin Mektubat’ında geçer. (bk. 217. Mektup)

Ancak bu rivayetin sıhhati konusunda bir kaynağa rastlayamadık.

Bununla beraber, böyle bir olayın olması durumunda Hz. Cebrail’in hatalı olduğu söylenemez. Çünkü burada mevcut şartlarda ölmesi gerekiyordu. Hz. Cebrail onu görmüştür. Geleceğe ait gaybı Allah bildirmezse Cebrail de bilemez. Onun için suç sayılan bir hata değildir.

Zaten bu hikayenin Mektubat’ta anlatılması, iki şeyi hedeflemiş görünüyor:

Birincisi: Muallak denilen şartlı kaderin değişebileceğini göstermek.

İkincisi: Sadakanın belaları, musibetleri defetmesini nazara vermek.

Burada geçen yılan musibeti ölümüne bir sebep idi. Sadaka yılan belasını defedince ölüm de tahakkuk etmemiş oldu.