Hz. Ali'ye “Allah nerede?” diye sorulunca, o da “Yeri ve göğü yaratmadan önce nerede ise ordadır.” diye cevap verdiği doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki şekliyle Hz. Ali’ye ait herhangi bir ifadeye rastlayamadık.

“Allah vardı, onunla birlikte hiçbir şey yoktu.”(Buharî, Bed’u’l-hlak,1; Kenzu’l-ummal, h. No: 29850)

mealindeki hadisten anlaşılacağı üzere, yer ve göklerin de içinde bulunduğu yaratılmış varlıktan hiçbir eser yokken Allah vardı.

Hz. Ali’den rivayet edildiğine göre, kendisine “Eynellah = Allah nerededir?” diye sorulduğunda (mealini verdiğimiz hadisin manasına paralel olarak) şu cevabı vermiştir:

“Eyn’i (“nerede?” sorusunun ihtiva ettiği yeri) yaratan Allah için “Eyne = Nerede?” sorusu sorulur mu?”(bk. Kitabu Kavafili’l-cariye, s. 2).