Hz. Ali’nin Ridde savaşı hakkındaki görüşü nedir?

Tarih: 25.04.2021 - 17:45 | Güncelleme:

Soru Detayı

Hz. Ali, dinden dönenlere karşı zekat vermeyenlere karşı Hz. Ebu Bekir’i desteklemiş midir? Hz. Ali Ridde savaşına katılmış mıdır? Katıldıysa hangi görevde ve cephede görev yapmıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konudaki bilgiler genel olarak iki vadide yürümektedir. 

Birincisi: Ehl-i sünnetin büyük çoğunluğunun katıldığı görüştür ki, Hz. Ali Ridde savaşlarını desteklemiş, hatta Medine’yi savunmakla görevlendirilmiştir. Özellikle bu savaştan elde edilen ganimete de iştirak etmiş, Muhammed b. Hanifiye’nin annesi de bu ganimetten onun payına düşmüştür.

Hatta bir rivayette, ehl-i ridde ile karşı karşıya gelen Hz. Ebu Bekir önce Hz. Ali ile istişare etmiştir. Hz. Ali, “Allah’ın namaz ile zekatı birbirinden ayırmadığını bu sebeple, bunların arasını ayırmanın doğru olmadığını düşündüğünü” bildirmiştir. Bunun üzerine Halife ehl-i ridde ile savaşmaya karar vermiştir. (bk. Kenzu’l-Ummal, hno: 16845)

İkinci görüş, çoğunluğu Şiaların teşkil ettiği bu görüş sahiplerine göre, Hz. Ali, Hz. Ebu Bekir’in hilafetini kabul etmediği için onun başlattığı bu ridde savaşlarına da iştirak etmemiştir. Bu görüş ilmi olmaktan ziyade tamamen siyasidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 68
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun