Hz. Ali'yi her seveni cehennem ateşi yakmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Ali (ra)’in bütün evliyaların piri ve reisi olduğunda şüphe yoktur. Hiçbir veli, sahabeye yetişmez. Cennetle müjdelenmiş on kişiden biri olan Hz. Ali (ra)’nin manevî kemalatı, ilim ve takvası tartışmasızdır.

-  “Kişi sevdiğiyle beraberdir.” (Buhari, Edeb: 96; Müslim, Birr: 165) mealindeki hadisin gösterdiği doğrultuda, Allah’ın rızasını esas alan ve Hz. Peygamber (asm)’in yolunun yolcusu olma adına, Hz. Ali (ra)’yi sevmenin büyük bir faydası olacağı muhakkaktır. Fakat sevginin alametleri vardır: Seven sevdiğinin bütün hayatını kendinde göstermek ister, onun takip ettiği yolu takip etmek ister. Yoksa, sevgi iddiası havada kalmaya mahkumdur.

Nitekim, bir hads-i şerifte Hz. Ali (ra)'ye hitaben Efendimiz (asm) -özetle- şöyle buyurmuştur:

“Ya Ali!  İsa (a.s.) hakkında olduğu gibi senin hakkında da iki taife helak olur: Bunlardan Yahudiler, İsa’ya olan kinlerinden ötürü, onun annesine iftira ettiler. Hristiyanlar ise, ona karşı aşırı sevgilerinden ötürü, onu kendi makamından öteye uçurdular.” (bk. Kenzu’l-Ummal, h. no: 36399).

Hz. Ali (ra) de Efendimiz (asm)'in bu beyanına dayanarak şunları söylemiştir:

“Dikkat edin; benden dolayı iki kişi / grup helak olur: Bunlardan biri, bana olan aşırı sevgilerinden ötürü (İslam’ın kabul etmediği şeyleri bana isnat ederek) helak olur. Diğeri, bana karşı beslediği kin ve nefret yüzünden helak olur." (bk. a.g.e).