Hz. Ali' (ra)'ı her seveni cehennem ateşi yakmaz mı?

Tarih: 07.08.2009 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Ali (ra)’in bütün evliyaların piri ve reisi olduğunda şüphe yoktur. Hiçbir veli, sahabeye yetişmez. Cennetle müjdelenmiş on kişiden biri olan Hz. Ali (ra)’nin manevî kemalatı, ilim ve takvası tartışmasızdır.

-  “Kişi sevdiğiyle beraberdir.” (Buhari, Edeb: 96; Müslim, Birr: 165) mealindeki hadisin gösterdiği doğrultuda, Allah’ın rızasını esas alan ve Hz. Peygamber (asv)’in yolunun yolcusu olma adına, Hz. Ali (ra)’yi sevmenin büyük bir faydası olacağı muhakkaktır. Fakat sevginin alametleri vardır: Seven sevdiğinin bütün hayatını kendinde göstermek ister, onun takip ettiği yolu takip etmek ister. Yoksa, sevgi iddiası havada kalmaya mahkumdur.

Nitekim, bir hads-i şerifte Hz. Ali (ra)'ye hitaben Efendimiz (asv) -özetle- şöyle buyurmuştur:

“Ya Ali!  İsa (a.s.) hakkında olduğu gibi senin hakkında da iki taife helak olur: Bunlardan Yahudiler, İsa’ya olan kinlerinden ötürü, onun annesine iftira ettiler. Hristiyanlar ise, ona karşı aşırı sevgilerinden ötürü, onu kendi makamından öteye uçurdular.”(bk. Kenzu’l-Ummal, h. No: 36399).

Hz. Ali (ra) de Efendimiz (asv)'in bu beyanına dayanarak şunları söylemiştir:

“Dikkat edin; benden dolayı iki kişi / grup helak olur: Bunlardan biri, bana olan aşırı sevgilerinden ötürü (İslam’ın kabul etmediği şeyleri bana isnat ederek) helak olur. Diğeri, bana karşı beslediği kin ve nefret yüzünden helak olur."(a.g.e).

İlave bilgi için tıklayınız:

Bir Müslüman, Hz. Ali (ra.) ve Âl-i beyt’i sevmekle ibadet sorumluluğundan kurtulabilir mi?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun