Hz. Ali'yi her seveni cehennem ateşi yakmaz mı?

Tarih: 07.08.2009 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Ali (ra)’in bütün evliyaların piri ve reisi olduğunda şüphe yoktur. Hiçbir veli, sahabeye yetişmez. Cennetle müjdelenmiş on kişiden biri olan Hz. Ali (ra)’nin manevî kemalatı, ilim ve takvası tartışmasızdır.

-  “Kişi sevdiğiyle beraberdir.” (Buhari, Edeb: 96; Müslim, Birr: 165) mealindeki hadisin gösterdiği doğrultuda, Allah’ın rızasını esas alan ve Hz. Peygamber (asm)’in yolunun yolcusu olma adına, Hz. Ali (ra)’yi sevmenin büyük bir faydası olacağı muhakkaktır. Fakat sevginin alametleri vardır: Seven sevdiğinin bütün hayatını kendinde göstermek ister, onun takip ettiği yolu takip etmek ister. Yoksa, sevgi iddiası havada kalmaya mahkumdur.

Nitekim, bir hads-i şerifte Hz. Ali (ra)'ye hitaben Efendimiz (asm) -özetle- şöyle buyurmuştur:

“Ya Ali!  İsa (a.s.) hakkında olduğu gibi senin hakkında da iki taife helak olur: Bunlardan Yahudiler, İsa’ya olan kinlerinden ötürü, onun annesine iftira ettiler. Hristiyanlar ise, ona karşı aşırı sevgilerinden ötürü, onu kendi makamından öteye uçurdular.” (bk. Kenzu’l-Ummal, h. no: 36399).

Hz. Ali (ra) de Efendimiz (asm)'in bu beyanına dayanarak şunları söylemiştir:

“Dikkat edin; benden dolayı iki kişi / grup helak olur: Bunlardan biri, bana olan aşırı sevgilerinden ötürü (İslam’ın kabul etmediği şeyleri bana isnat ederek) helak olur. Diğeri, bana karşı beslediği kin ve nefret yüzünden helak olur." (bk. a.g.e).

İlave bilgi için tıklayınız:

Bir Müslüman, Hz. Ali ve Âl-i beyt’i sevmekle ibadet sorumluluğundan kurtulabilir mi?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun