Hud suresi 113. ayet sadece Müslümanları mı tehdit ediyor?

Soru Detayı

-Zulmedenlere meyletmeyin; sonra size ateş dokunur (cehennemde yanarsınız). Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur. Sonra (O'ndan da) yardım göremezsiniz! (Hud 113)
- Bu ayeti celile sadece Müslümanları tehdit ediyor, kafir ve münafıklar zaten Allah’ın dostu değiller.
- Ayeti bu şekilde tefsir etmek doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hud suresinin 113. ayetindeki hitap Müslümanlara yöneliktir. (bk. Beydavi, ilgili ayetin tefsiri)

"Zulmedenlere meyletmeyin; sonra size ateş dokunur (cehennemde yanarsınız). Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur. Sonra (O'ndan da) yardım göremezsiniz!"

Burada “zulmedenler”den maksat müşriklerdir veya -kafir olsun olmasın- bütün suç işleyip zulmedenlerdir. (bk. Kurtubi, ilgili ayetin tefsiri)

Çünkü kim olursa olsun, Allah’a isyan edip zalim olduğu zaman, Allah için ondan uzak durmak gerekir. Zira, küfre rıza küfür olduğu gibi, günaha rıza da günahtır.

Ayette yer alan “rükûn” kavramı, kafir veya isyankar kimselerin bizzat yanında oturup sohbet etmek, kalben onlara sevgi beslemek, onlara karşı dalkavukluk etmek, onlara sempati ile bakıp meyletmek gibi anlamlara gelir. (Maverdi, Kurtubi, İbn Kesir, ilgili ayetin tefsiri)

İslam, sadece zulmetmeyi haram kılmamış, zalimlere içten meyletmeyi, onlara sıcak ilgi duymayı da yasaklamıştır. Zira haksızlıktan kaçınmanın gerçek anlamı, hem haksızlık etmemek hem haksızlığa uğramamaya çalışmak hem haksızlardan yana olmamak hem de onlara sıcak ilgi duymamaktır.

Hikmet erbabı ise, zulmü üçe ayırmışlardır:

1. İnsanla Allah arasındaki zulüm. Bunun en büyüğü, küfür, şirk ve nifaktır. O bakımdan Cenab-ı Hak, Kur'an'da, “... Şüphesiz ki, şirk (Allah'a ortak koşmak) büyük bir zulümdür!” (Lokman, 31/13) buyurmuştur.

2. Kişiyle insanlar arasındaki zulümdür. Kur'an'da, “Doğrusu Allah zalimleri sevmez.” buyurulurken, daha çok “başkasına haksızlık edenler" kastedilmiştir.

3. Kişiyle kendi nefsi arasındaki zulümdür. Kur'an'da birkaç yerde buna temas edilmiştir. Örneğin, “Biz onlara zulmetmedik, ama onlar kendilerine zulmettiler.” mealindeki ayette, kişinin kendine yaptığı haksızlıktan söz ediliyor. (bk. Razi ilgili ayetin tefsiri)