Hristiyanlardan yardım istemek dinen caiz mi?

Soru Detayı

- Ben bir Amerikan yardım sitesinden yardım istemeyi düşünüyorum.
- Hayırlısı ile kendi işimi kurmaya ve çok paralar kazanmaya ihtiyacım var. Çünkü birçok zenginden borç para istedim fakat hiç birinden cevap alamadım.
- Böyle yapmam doğru mu, dinen caiz mi?
- Yani Hristiyanlardan yardım istemek dinen caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, bir savaştan önce bir müşrikten kullanıp geri vermek üzere birçok zırh, kalkan ve silah istemiş, o müşrik de bunu vermiş idi. (Ebu Davud, Büyu, 88)

Yardım aldığın gayrimüslime bu yüzden din, ahlak ve davada taviz vermek caiz değildir. Bunlar olmadıkça yardım alınabilir.