Hipnoz yoluyla rüyayı etkilemek caiz midir?

Soru Detayı

- Günümüzde telkinle bazı rüyalar göstermek mümkün. Hipnozla (kişinin haberi rızası yok) din konusu içeren iyi niyetli bir rüya Allah'a şirk koşmak sayılır mı?
- Allah'ın yerine söz vermek gibi olur mu?
- Yine hipnozla kişinin rızası haberi olmadan yapılacak rüyada gösterilecek cinsel ögeler kişiye cinsel taciz-tecavüzle eşdeğer sayılır mı?
- Yine hipnozla kişinin rızası haberi olmadan kabus göstermek işkence-eziyetle eşdeğer sayılır mı?
- Kısaca demek istediğim hipnoz-rüya seansları dinimizdeki yeri nedir?
- Zaten 4-5 saniye olduğu için bir önemi yok mudur, yok varsa bunlar suç ise dindeki karşılığı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hipnoz yoluyla rüya, ancak ehil uzmanlar tarafından tedavi için kullanılabilir.