Evleneceğin kişiyi görmek için Japon Ritüeli yapmak günah mı?

Soru Detayı

- ​Evleneceğin kişiyi rüyada görmek için bir ritüel gördüm. Adı Japon ritüeli. O ritüeli yapmak günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ritüel, kişi tarafından kutsallaştırılmış davranışlara denir.

Buna göre bir Müslümanın İslam dinine ait olmayan bir hali, hareketi, tavır ve davranışı ritüel olarak kabul etmesi, inanç yönünden çok sakıncalıdır, amel bakımından da günahtır.

Şu halde İslam inancına ve hükümlerine aykırı hâl ve hareketleri yapmak caiz olmadığı gibi, başka dinlerin ritüelleri de caiz olmaz, günahtır.

Ayrıca Peygamber Efendimizin (asm) tavsiye ettiği istihare varken, haram ve günah olmasa bile, başka kültürlerin öğretilerini yapmak bir Müslümana yakışmaz.

Diğer taraftan evleneceğiniz kişiyi görmek diye bir durum olmaz, yapacağınız bir işin ya da evlenmeyi düşündüğünüz birinin hayırlı mı yoksa hayırsız mı olacağına dair istişare edilir, istişarede karar verilemezse istihare de yapılabilir.