Hz. Danyal istiharesi diye bir ş ey hak mıdır?

Soru Detayı

- Tesbih kullanarak yapılan istihare şöyle:
- Şazeli ve Nakşibendi tarikatlarda kullanırlar. Dağıstan Diyaneti bunu teşvik ediyor. Çıkan kitaplarda Hz. Danyal (as)'in istiharesi diye adı geçiyor. Yapılış şekli:
- 3 Şehadet, 25 Estağfirullah, 1 Fatiha, 3 Nas, sonra dua edilir. Sonra tesbih çekilir (rastgele). Bir zaman durulur ve durulan tesbihten başına kadar geri sayım yapılır. Kalan 7 veya daha az ise - numaralar yazilir. 3 defa tekrar edilir sonra hüküm çıkarılır. (1, 5, 6 - iyi; 2, 3, 7- kötü; 4-bir şartla, zorluk var).
- Bu istihare çok yaygın buralarda. Böyle yapmak doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir istihare olsaydı, Hz. Peygamber (asm) onu ders verebilirdi.

Halbuki, o başka şekilde istihareyi öğretmiştir.

Hz. Peygamber (asm)'in öğrettiği müekket bir sünnet olarak kabul edilen İslam’daki istihare namaz ve duası dururken, doğru olup olmadığının tespiti mümkün olmayan, üstelik içinde sanki fal gibi bazı rakamsal yönlerinin de bulunduğu bir duayla istihare etmenin isabetli olmadığını düşünüyoruz.