Babam sağ iken anneme, şu evi büyük oğlum için aldım, demiş. Miras paylaşımı nasıl olur?

Soru Detayı

- Babamizdan miras olarak bir daire ve mustakil ev kaldi. Dairede ben oturuyorum, mustakil evde ise abim. iki kiz kardesim ve annem de miras hakkina sahiptir.
- Abim bana mustakil evin ona babadan hediye kaldigini soyluyor. Yani babam sag iken anneme demis: Su evi ben buyuk oglum icin aldim. Bu hususta abim bana kendi oturdugu evin mirasa girmedigini soyluyor.
- Boylece benim oturdugum ev mi miras olarak kaldi? Yani oturdugum evimi satip anne, 2 kizkardesim ve abim olmak uzere onlara paylarini vermek mi zorundayim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Şu ev ben ölünce oğlumun olsun." derse, bu vasiyet olur ve varise vasiyet geçerli değildir. Ölüm sonrasına bırakmadan bir malı varislerinden birine hediye ederse, bunu açıkça söyleyip malı (evi) ona teslim etmesi gerekir. Bu da olmamışsa hibe de geçerli olmaz.

Eğer şartlarına uygun olarak birine mal bağışlamış ise, bu mal başkalarına (diğer varislere) kalmaz. Başka mal kalmış ise, varisler arasında paylaşılır.