Rüyalar kontrol edilebilir mi?

Tarih: 22.10.2006 - 00:34 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Dinimize göre rüya kontrolünün (lucid dreaming) sakıncası var mıdır? 
- Rüya kontrolü (lucid dreaming) hakkında yazılar okudum. Anlatılanlara göre rüyanın kontrolü mümkün. Hatta "astral seyahat" diye bir şey de varmış "ruhun bedenden ayrılıp (uykudayken) dolaşması" olarak tanımlanıyor, detaylı incelemedim.
- Bu konular hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın rüya kontrölü mümkün olabilir. Yani kişi ruh, akıl, kalp alemine ve davranışlarına göre rüya göreceği için, bunları ne kadar iyi yönlendirirse rüyaları da o kadar güzel olur. Zaten rüyaların çoğu insanın günlük hayatında etkilendiği ve iç aleminde etki yaptığı şeylerin yansımasıdır.

Ayrıca büyük zatlar için rüya uyanıklık gibidir. Buna yakaza da denilir.

Yakaza, uyanıklık, dikkatli olmak, şuurlu olmak anlamlarına gelmektedir. Bazıları uyanıkken uykudadır, bazıları ise uyurken aslında uyanıktır. Bu nedenle uyumak ve uyanık olmak kişiye göre değişir.

Peygamberlerin ve veli zatların rüyaları yakazadır. Ancak bazı rüyaların tabiri gerekmektedir. Bunun için de asfiya denilen zatların bu rüyaları tabir etmesi gerekir ki maksat ve mana anlaşılsın.

Not:

İnsan, iradesini şeriata aykırı şekilde ve kendine veya başkasına zarar verecek tarzda kullanamaz.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Astral seyahat nedir? ...

- Rüya ve İslam'daki yeri nedir? Rüya ile amel edilir mi?..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

zaladin

Teşekkürler ruhun ayrılması bana da doğru gelmemişti.. rüya kontrolünden kastım insanın rüyadayken rüya gördüğünün farkında olup istediği gibi davranmasıydı. Eğer "İnsanın rüya kontrölü mümkün olabilir" cümlesi bunu anlatıyorsa dinimizce doğru birşey mi? Bu insanın bir özelliğiyse kullanmak doğru olur mu? çünkü rüyadayken insan kontrolü eline alırsa daha çok nefsinin isteklerine cevap verecektir. Gerçek hayatta yapamadıklarını yapmaya çalışacaktır bunların vebali var mıdır? Rüya kontrolünü gerçekleştirenler bir süre sonra normal rüya göremiyormuş bu bir sakınca olabilir tabi...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör

Kişi bazen rüyada olduğunu bilir bazen de bilmez. Bu açıdan her rüya kontrol edilebilir denilmez. Bu kontrol gücünü de veren Allahtır. Bu açıdan rüyaları hayra yönlendirmek ve hayra yormaktan başka yapacak bir şey yoktur. Rüyada yapılanlardan kişi sorumlu değildir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun