Rüyalar kontrol edilebilir mi?

Soru Detayı

- Dinimize göre rüya kontrolünün (lucid dreaming) sakıncası var mıdır?
- Rüya kontrolü (lucid dreaming) hakkında yazılar okudum. Anlatılanlara göre rüyanın kontrolü mümkün. Hatta "astral seyahat" diye bir şey de varmış "ruhun bedenden ayrılıp (uykudayken) dolaşması" olarak tanımlanıyor, detaylı incelemedim.
- Bu konular hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın rüya kontrölü mümkün olabilir. Yani kişi ruh, akıl, kalp alemine ve davranışlarına göre rüya göreceği için, bunları ne kadar iyi yönlendirirse rüyaları da o kadar güzel olur. Zaten rüyaların çoğu insanın günlük hayatında etkilendiği ve iç aleminde etki yaptığı şeylerin yansımasıdır.

Ayrıca büyük zatlar için rüya uyanıklık gibidir. Buna yakaza da denilir.

Yakaza, uyanıklık, dikkatli olmak, şuurlu olmak anlamlarına gelmektedir. Bazıları uyanıkken uykudadır, bazıları ise uyurken aslında uyanıktır. Bu nedenle uyumak ve uyanık olmak kişiye göre değişir.

Peygamberlerin ve veli zatların rüyaları yakazadır. Ancak bazı rüyaların tabiri gerekmektedir. Bunun için de asfiya denilen zatların bu rüyaları tabir etmesi gerekir ki maksat ve mana anlaşılsın.

Not:

İnsan, iradesini şeriata aykırı şekilde ve kendine veya başkasına zarar verecek tarzda kullanamaz.