Hz. Muhammed’i uyanık halde görmek mümkün müdür?

Soru Detayı

- İngiltere, Londra'da yaşayan bir şeyhin, Peygamber Efendimizin (s.a.v)’i gece yatağındayken gelip kendisini ziyaret ettiğini ve uyandığını, Hz. Peygamber’in onun elinden tutuyor ve gece boyunca onunla havada geziyor. Ve sonra onu gizli bir yere götürüyor ve onunla orada teheccüd namazı kılıyor.
- Bu mümkün müdür?
- Siz de daha önce böyle hikayeler duydunuz mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu tür hikâyeleri biz de duyduk. Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, maddi vücutlarıyla gelip bir kimseye görünmezler ve onu alıp gezdirmezler, namaz kıldırmazlar.

Peygamberimizin (asm) ahirete irtihal etmesinden sonra bazı kimselere görünmesi temessüldür.

Peygamber Efendimizi (asm) uyurken görmeye rüya dediğimiz gibi, vefatından sonra uyanıkken görmeye de yakaza denebilir.

Örneğin, Abdulvahhab-ı Şarani demiş:

Ben Celaleddin-i Suyuti'nin kalemiyle yazılmış bir kağıdı onun talebelerinden Şeyh Abdülkadir-i Şazeli'nin yanında görmüştüm. O kağıtta; bir zat, İmam-ı Suyutî'ye müracaat ederek, o zaman Mısır Sultanı olan Kaytabay'ın yanında bir işinin halli için şefaatçi olmasını istemiş.

İmam-ı Suyuti ona yazmış ki: "Kardeşim, ben Resulullah (asm) ile şimdiye kadar yetmiş defa yakazaten görüştüm. Eğer sultanların yanına girmekle, Peygamberin bu sebeple münasebetini kesmesinden, yani görünmemesi korkusu olmasa idi, senin için saraya çıkar, sana şefaatçi olurdum." demiş.

Yine İmam Şaranî’nin bildirdiğine göre, büyük velilerden İbrahim el-Metbul, sık sık Hz. Peygamber (asm) Efendimizi rüyada görürdü. Annesi; "Asıl iş odur ki, onu uyanıkken görebilmektir." derdi. Daha sonra bu zat Efendimiz (asm) ile uyanıkken görüşmeye ve bazı konuları onunla istişare etmeye başladı. Annesi bu durumu öğrenince “İşte yiğitlik budur!” demişti. (bk. Şaranî, et-Tabakatu’l-Kübra-Şamile, 1/306)

İşte bu tür görüşme, Efendimizin (asm) temessül etmesiyle oluyor, bizzat maddi vücuduyla değil.