Tek başına namaz kılan birine cemaat olabilir miyiz?

Soru Detayı

- Herhangi bir farz namazı kılmak için mescide ya da camiye gittiğimizde, tek başına namaz kılan birisini gördüğümüzde ona cemaat olabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cemaatle namaz kılmakta, cumhur-u ulemaya göre imamın niyet etmesi şartı yoktur. Yalnız Hanefî mezhebinde kadınlara imam olanın imamlığa niyet etmesi gerekir.

Buna göre, tek başına namaz kılan bir kimseye cemaat olmakta bir sakınca yoktur. İmama uyan kimsenin buna niyet etmesi şarttır.

Arkasından bir kimsenin kendisine tabi olduğunu gören kimse de artık içinden bir imam olduğunu düşünüp ona göre hareket edecektir. Normal bir cemaatin imamı ne yapacaksa, tek başına namaz kılan bir kimsenin sonradan kendine tabi olanlardan dolayı imam olanın durumu da aynıdır.

Yine, normal cemaatin imamına sonradan (mesbuk olarak) gelip uyan bir kimsenin, imamın namazından sonra namazını nasıl tamamlaması gerekiyorsa, tek başına namaz kılan bir kimseye sonradan gelip tabi olanın durumu da aynıdır. (bk. Nevevî, Mecmu, 4/202-203; Haşiyetu’t-Tahtavî, 235; V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/222).