Her şeyin hayırlısı için okunacak dua nedir?

Soru Detayı

- Hz. Ümmü Seleme’nin, her şeyin hayırlısını istemek şekilde bir dua naklettiği söyleniyor. Bu duanın tamamı nasıldır?
- Hangi hadis kaynaklarında geçer, sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin hanımlarından Hz. Ümmü Seleme validemiz, Peygamberimizin Rabbinden istediği şeylerin şöyle olduğunu haber vermiştir:

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ خَيْرَ الْمَسْأَلَةِ، وَخَيْرَ الدُّعَاءِ، وَخَيْرَ النَّجَاحِ، وَخَيْرَ الْعَمَلِ، وَخَيْرَ الثَّوَابِ، وَخَيْرَ الْحَيَاةِ وَخَيْرَ الْمَمَاتِ، وَثَبِّتْنِي، وَثَقِّلْ مَوَازِينِي، وَحَقِّقْ إِيمَانِي، وَارْفَعْ دَرَجَاتِي، وَتَقَبَّلْ صَلاَتِي، وَاغْفِرْ خَطِيئَتِي، وَأَسْأَلُكَ الدَّرَجَاتِ الْعُلَى مِنَ الْجَنَّةِ

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ فَوَاتِحَ الْخَيْرِ، وَخَوَاتِمَهُ، وَجَوَامِعَهُ، وَأَوَّلَهُ، وَظَاهِرَهُ، وَبَاطِنَهُ، وَالدَّرَجَاتِ الْعُلَى مِنَ الْجَنَّةِ آمِينْ

 اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ خَيْرَ مَا آتِي، وَخَيْرَ مَا أَفْعَلُ، وَخَيْرَ مَا أَعْمَلُ، وَخَيْرَ مَا بَطَنَ، وَخَيْرَ مَا ظَهَرَ وَالدَّرَجَاتِ الْعُلَى مِنَ الْجَنَّةِ آمِينْ

 اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ أَنْ تَرْفَعَ ذِكْرِي، وَتَضَعَ وِزْرِي، وَتُصْلِحَ أَمْرِي، وَتُطَهِّرَ قَلْبِي، وَتُحَصِّنَ فَرْجِي، وَتُنَوِّرَ قَلْبِي، وَتَغْفِرَ لِي ذَنْبِي، وَأَسْأَلُكَ الدَّرَجَاتِ الْعُلَى مِنَ الْجَنَّةِ آمِينْ

 اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ أَنْ تَبَارَكَ فِي نَفْسِي، وَفِي سَمْعِي، وَفِي بَصَرِي، وَفِي رُوحِي، وَفِي خْلْقِي، وَفِي خُلُقِي، وَفِي أَهْلِي، وَفِي مَحْيَايَ، وَفِي مَمَاتِي، وَفِي عَمَلِي، فَتَقَبَّلْ حَسَنَاتِي، وَأَسْأَلُكَ الدَّرَجَاتِ الْعُلَى مِنَ الْجَنَّةِ آمِينْ

Allâhumme innî es eluke hayral-mes eleti ve hayrad-du‘âi ve hayran-necâhi ve hayral-‘ameli ve hayras-sevâbi ve hayral-hayâti ve hayral-memâti ve sebbitnî ve seggil-mevâzînî ve hakkik îmânî verfe’ deracâtî ve tekabbel-salâtî, veğ-fir hatîetî ve es eluked-deracâtil-‘ulâ minel-cenneti.

Allâhumme innî es eluke fevâtihal-hayri ve havâtimehû ve cevâmi‘ahû ve evvelehû ve zâhirahû ve bâtinehû, ved-deracâtil-‘ulâ minel-cenneti Âmîn.

Allâhumme innî es eluke hayra mâ êtî ve hayra mâ ef‘alu ve hayra mâ e‘melu ve hayra mâ betane ve hayra mâ zahera, ved-deracâtil-‘ulâ minel-cenneti Âmîn.

Allâhumme innî es eluke en terfe‘a zikrî ve teda‘a vizrî ve tusliha emrî ve tutahhira kalbî ve tuhassine fercî ve tunevvira kalbî ve teğfira lî zenbî ve es eluked-deracâtil-‘ulâ minel-cenneti Âmîn.

Allâhumme innî es eluke en tubârike lî nefsî ve fî sem‘î ve fî besarî ve fî rûhî ve fî halkî ve fî ehlî ve fî mehyâye ve fî memâtî ve fî ‘ameli, fetekabbel hasenâtî ve es eluked-deracâtil-‘ulâ minel-cenneti Âmîn.”

Meali:

Allah'ım! Gerçekleşen olayın en hayırlısını, duanın en hayırlısını, başarının en hayırlısını, amelin en hayırlısını, sevabın en hayırlısını, hayatın en hayırlısını, ölümün en hayırlısını dilerim. Ayaklarımı sabit kıl. Tartılarımı mizanda ağır eyle. İmanımı doğrula, derecelerimi yükselt, namazımı kabul et, hatamı bağışla. Senden cennetin en yüce derecelerini isterim.

Allah'ım! Senden hayrın girişini, sonunu, genelini, evvelini, zahirini, batınını ve cennetten en yüce derecelerini isterim. Amin.

Allah'ım! Senden getirdiğimin en hayırlısını, yaptığımın en hayırlısını, amelimin en hayırlısını, gizlediğimin en hayırlısını, açığa vurduğumun en hayırlısını ve cennetin en yüce derecelerini isterim. Amin.

Allah'ım! Senden benim zikrimi yüceltmeni, günahımı bırakmayı, işimi ıslah etmeni, kalbimi temizlemeni, namusumu korumanı, kalbimi nurlandırmanı, günahımı bağışlamanı dilerim. Senden en yüce dereceleri isterim. Amin.

Allah'ım! Benim nefsimi, kulağımı, gözümü, ruhumu, yaratılışımı, ahlakımı, ailemi, yaşantımı, ölümümü, amelimi mübarek kıl. İyiliklerimi kabul et. Cennetten yüce dereceleri isterim. Amin.

Kaynak: Hakim, Müstedrek, no: 1954; Beyhaki, Deavat, no: 225; Taberani, Kebir, 23/213, Evsat, 6/213.

Sıhhati: Hakim, bu hadisin sahih olduğunu bildirmiş, Zehebi de bunu uygun görmüştür. (bk. Müstedrek, a.y)