Her şey, yaratılmadan önce Allah'ın ilminde var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu varlık âlemi, güneşleri ve yıldızlarıyla, hayvanları ve insanlarıyla, cinleri ve melekleriyle henüz yaratılmamışken, bütün bunların mahiyetleri Allah’ın ezelî ilminde mevcuttu. İşte, daire-i ilim bu mahiyetler âlemidir.

Bunlar, İlâhî kudretle varlık sahasına çıkarılırlar. İşte, varlık âleminde boy gösteren bütün bu hakikatler âlemine de daire-i kudret denilir.

Ayrıca, “daire-i ilim” gayb âlemi, “daire-i kudret” ise şehadet âlemi manasına da gelir.

Şu anda yağan yağmurlar, konuşan insanlar, ötüşen kuşlar,.., şehadet âlemindedirler ve daire-i kudrettedirler. İlâhî kudretle var olmuşlar ve vazifelerini ifa etmektedirler.

Kâinatın ilk tohumunun atıldığı andan, ta kıyamete, ta ahirete kadar yaratılacak bütün varlıklar ise şu anda gayb âlemindeler ve daire-i ilimde bulunuyorlar. Şu kudret dairesindeki eşya, vazifelerinin tamamlanmasıyla bu dünyadan göç ettiklerinde yine gayb âlemine göçmüş olacaklar, yani daire-i kudretten daire-i ilme geçecekler.

Ayrıca bir şey henüz yaratılmadan da Allah’ın ezeli ilminde, ilmî bir vücut olarak vardır. Öyleyse her şey, ister mevcud olsun, ister madum olsun, Allah’ın ezeli ve ebedi ilminde sabit ve daimdir.

Demek ki, her şey yaratılmadan önce, yaratıldığında ve ömür sona erdiğinde de Allah’ın ilminde vardır. Buna ilmî vucut veya daire-i ilim denilmektedir. İlimde var olanın yaratılmasına da mahlukat ya da daire-i kudret denilir...