"Her deveyi mutlaka bir dişi deve doğurmuştur." hadisine göre Hz. Salih'in devesini nasıl değerlendirebiliriz?

Soru Detayı
"Her deveyi mutlaka bir dişi deve doğurmuştur." (Ebû Dâvud, Edeb 84, 92) - Bu hadise göre Hz. Salih (a.s.)'in devesini de bir dişi deve mi doğurmuştur? - Yoksa o bölgedeki develerden mi seçilmiştir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm) şaka yaparken bu ifadeyi kullanmıştır. Enes (r.a.) anlatıyor:

"Bir adam Peygamber (s.a.s.)'e gelerek:

"Ey Allah'ın Resûlü! Beni bir deveye bindir!" dedi. Resûlullah da:

"Ben seni devenin yavrusuna bindireceğim!" buyurdu. Adam:

"Ya Resûlallah, ben deve yavrusunu ne yapayım (ona binilmez ki)!" deyince, Hz. Peygamber:

"Acaba deveyi deveden başka bir mahlûk mu doğurur? (Her deve, bir devenin yavrusu değil midir?) buyurdular." (Tirmizî, Birr 57; Ebû Dâvud, Edeb 84, 92).

Peygamberimiz (asm), bu sözüyle hem şaka yapmakta hem de insana, bir söz işitince iyice düşünüp derinliğini, muhtevasını kavramadan reddetmemesi, itirazda acele etmemesi gerektiğini göstermektedir.

Her deveyi bir dişi deve doğursa da bu külli kaidenin bir istisnası olarak, yani Salih aleyhisselamın bir mucizesi olarak Allah Teala, kayanın içerisinden bir dişi deve ihsan etmiştir. Mucizeler olağanüstü hadiseler olduğu için, alışageldiğimiz külli kaidelerden istisna olmaları gerekir.