Seni taşıyabilecek deve mi var sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Geçenlerde bir hoca şöyle bir şey anlatmış:
"Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in yanına kilolu bir kadın gelmiş ve bir deve istemiş. Peygamber Efendimiz (s.a.v) de seni taşıyabilecek deve var mı ki demiş."
- Bir hoca böyle bir olay anlatıyor. Bu olayın gerçekliği var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki bilgilerle ilgili sağlam bir kaynakta bir şey bulamadık.

Fakat bu konuyla ilgili hadis kaynaklarında Hz. Peygamber (asm) Efendimizin benzer bazı ifadelerle bazı şakalarına yer verilmiştir.

Bir adam Peygamber (asm) Efendimizden kendisini bir hayvana bindirmesini istedi, o da “Seni devenin yavrusuna bindireceğim.” diye buyurdu. Adam “Deve yavrusu beni nasıl taşıyabilir ki?” deyince, Efendimiz (asm) “Her deve bir devenin yavrusudur.” diyerek konuyu açıkladı. (Tirmizî, Birr 57; Ebû Dâvud, Edeb 84, 92)

Peygamberimiz (asm), bu sözüyle hem şaka yapmakta hem de insana, bir söz işitince iyice düşünüp derinliğini, muhtevasını kavramadan reddetmemesi, itirazda acele etmemesi gerektiğini göstermektedir...