Cumaya en son gelende hayır yoktur, şeklinde bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu lafızlarla bir hadis bulamadık, ancak şöyle bir rivayet vardır.

"Cuma günü melekler mescidin kapısında beklerler. Mescide ilk saatte, ikinci saatte ve üçüncü saatte gelenleri yazarlar, taki imam hutbeye çıkana kadar. İmam hutbeye çıkınca defter kaldırılır ve sonradan gelenlerin isimleri yazılmaz." (el-Münzeri, 1/500; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 5/263)

Diğer bir hadiste ise şöyle buyurulmaktadır:

"Her kim cuma günü, cenâbetten gusül eder gibi güzelce gusleder, sonra da ilk saatte yola çıkarsa, bir deve kurban etmiş gibi olur. İkinci saatte yola çıkarsa, bir sığır kurban etmiş gibi olur. Üçüncü saatte yola çıkarsa, bir koç kurban etmiş gibi olur. Dördüncü saatte yola çıkarsa, bir tavuk kurban etmiş gibi olur. Beşinci saatte yola çıkarsa, bir yumurta tasadduk etmiş gibi olur. İmam cuma namazı için iftitah tekbiri alınca melekler hazır olur, okunan Kur'ân-ı dinlerler. " (Müslim, Cumua, 2, hadis no: 850)