Helal ve haram hakkında en fazla bilgiye sahip sahabe kimdir?

Soru Detayı

- Bazı sahabilerin özel meziyetleri var. Kuran'ı en iyi okuyan, en merhametli olan gibi. Acaba helal ve haram hakkında en fazla bilgiye sahip sahabe kimdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Helal ve haram hakkında en fazla bilgiye sahip olan, Muaz b. Cebel’dir.

Rivayete göre, Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurdu:

“Ümmetime karşı en fazla merhametli olan Ebu Bekir’dir. Allah’ın emirleri konusunda en şiddetli (en dikkatli) olan Ömer’dir.  Allah’ın kitabını en iyi okuyan Ubey b. Kâb’dır. Feraizi (miras hukukunu) en iyi bilen Zeyd b. Sabit’tir. Helal ve haram konusunda en fazla bilgiye sahip olan Muaz b. Cebel’dir. Her ümmetin bir emini vardır, bu ümmetin emini de Ebu Ubeyde b. Cerrah’tır.” (Tirmizi, Menakıb 33)

Tirmizi, Ebu Kılabe’den gelen bu rivayet için “hasen-sahih” demiştir. (a.g.y)