Hayvanların nefislerinin olmadığını biliyoruz; peki hayvanlar varlıklarının ne kadar farkındalar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayvanların da nefisleri vardır; ancak akılları ve şuurları yoktur. Geçmişi ve geleceği bilmezler. Ne geçmişten elem çeker, ne de gelecekten endişe duyarlar; bu özellikler onlara verilmemiştir. Bununla beraber hayvanların his, sevk ve şevk duyguları vardır.

Ayrıca hayvanlarda cüz'i irade vardır. Çünkü, mesela siz bir hayvana güzel davrandığınız zaman size korkmadan yaklaşır. Kötü davranıp dövdüğünüz zaman sizi gördüğünde sizden kaçar. Buradan da anlıyoruz ki, hayvanların cüz'i iradesi vardır. Fakat teklifi iktiza edecek kadar değildir. Yani insanların taşıdığı "ibadet ve Allah'a itaat hususunda isterse yapar istemezse yapmaz" iradesi cinsinden değildir. Bu açıdan kendilerine göre bir iradeleri ve hayatlarını korumak için sevk ve şevk hisleri vardır.