Hayız kanamasından önce görülen lekelenmeler hayız günlerine dahil olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eğer kadının gördüğü  lekeler, gerçekten hayız kanından farklı bir şey ise, bu takdirde o bir özür kanıdır ve kadının bu durumda oruç tutması ve namaz kılması gerekir.

Eğer bunun hayız sürecine dahil olup olmadığında tereddüt ediliyorsa, bu takdirde söz konusu lekenin rengine bakmak gerekir. Normal âdet süresi içerisinde görülen “siyah, kırmızı, sarı veya (siyah-beyaz arası) bulanık” renkteki akıntının âdet kanı olduğunda âlimlerin ittifakı vardır.

Hanefi âlimleri bu dört renkteki akıntıya, “yeşilimtırak” ve “toprak” renkteki akıntıyı da ekleyerek renklerin sayısını altıya çıkarmışlardır. Şafii alimlerine göre ise, adet kanlarını kuvvetine göre beş çeşit olarak sıralamışlardır: "siyah, kırmızı, pembe (toprak), sarı ve bulanık renkteki akıntı."(V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/458).

Buna göre, bir kadın normal adet süresi içerisinde bu renklerden herhangi birisini gördüğü  zaman, bunu aybaşı hali olarak değerlendirecektir.

Kanaatimizce bu -âdetten önce- görülen lekelerin özür lekeleri olduğunu tespit etmek için uzman bir doktora baş vurmakta yarar vardır. Ama kuvvetli bir ihtimalle o görülen lekeler hayız kanıdır. Özellikle rengine bakarak bir karara varabilirsiniz.