Henüz hayız başlamamış bir kadın, eşiyle cinsel ilişkiye girdikten sonra hayız kanı geldiğini fark etse kefaret ödemesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayız başlamadan ilişkiye girildiği için kefaret gerekmez. Ama her hâlükârda kefaret verilmesi iyi olur.

"Karısıyla hayız halinde, adetin ilk günlerinde ilişkide bulunursa bir dinar, son günlerinde bulunursa yarım dinar sadaka verir."

Fıkıh kitaplarında, "Eğer kan kırmızı veya siyah ise bir dinar, sarı ise yarım dinar sadaka vermesi müstehap olur." denilmektedir.

Eğer bir Müslüman âdet hâlindeki hanımıyla ilişkide bulunmuşsa, önce tövbe etmesi gerekir. Sonra da yukarı da belirtildiği üzere, fakirlere sadaka vermesi gerekir. Bu sadakayı her iki taraf da verir.