Âdetliyken cinsel ilişkide bulunmanın kefareti nedir?

Soru Detayı

- Âdetli / hayız iken cinsel ilişkide bulunmanin karı koca için keffareti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefî, Şafiî ve Malikîlere göre, âdetli veya lohusa olan eşiyle cinsel ilişkide bulunan erkeğe kefaret cezası gerekmez. Ancak tövbe ve istiğfar etmesi gereklidir.

Ancak  "Karısıyla hayız hâlinde, âdetin ilk günlerinde ilişkide bulunursa bir dinar, son günlerinde bulunursa yarım dinar sadaka verir." [Nesai, Taharet 182, (1, 153)] hadisine göre sadaka vermek iyi olur.

Fıkıh kitaplarında, "Eğer kan kırmızı veya siyah ise bir dinar, sarı ise yarım dinar sadaka vermesi müstehap olur." (Mavsili, el-Ihtiyâr I/28; El-Muhit - Serahsi) denilmektedir. (Bir dînar, yaklaşık 4,5 gr. altın demektir.)