Hayız başlangıç ve bitiş müddeti nasıl belirlenir? Hayız bitiminden sonra gusletmeden çocuk emzirilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayız akıntısı kırmızı, siyah, sarı, bulanık yeşil ve kiremit renklerinde olabilir. Bu renklerden biri görülse, muayyen hâlin başlamış olduğuna hükmedilir. Muayyen hâl kesildiğinde ise, gelen akıntı beyaz renktedir ve rahimin tabiî akıntısıdır.

Rahimden gelen akıntının ay hâli sayılabilmesi için kadının hâmile olmaması da şarttır. Hâmilelik süresi içinde gelen kan, muayyen halden sayılmaz.

Muayyen hal, en az üç gün, en çok da on gün sürer. Üç günden (yetmiş iki  saat) az görülen akıntı ile, on günden (iki yüz kırk saat) fazla gelen akıntı, muayyen halden sayılmaz. Bir hastalıktan geldiği kabûl edilir.

Hayız süresi içinde akıntının devamlı olması şart değildir; arasıra kesilebilir. Meselâ, bir kadın üç gün dem (kan) görse, sonra iki gün akıntı kesilse, sonra yine üç gün daha dem gelse, o kadının hayız müddeti sekiz gündür. Ve arada akıntısız geçen iki gün de hayız günlerinden sayılır.

Bir kadın adet halinde çocuğunu emzirebildiği gibi cünüb iken de emzirebilir.