Guslettikten sonra gördüğümüz sarı ve bulanık renkleri hayız saymazdık, rivayetini nasıl anlamalıyız?

Soru Detayı

- Kadınlarda akıntının abdeste mani olup olmadığı mevzusunda bazı ihtilaflar var. Fakat aklıma takılan şu: Kadın sahabeler özel durumlarıyla ilgili sorunlarını gerek Peygamber Efendimize (asm) gerek annelerimize açmışlar, cevaplarını almışlar. Peki bu durumla ilgili bir hadis yok mu?

''Biz guslettikten sonra gördüğümüz sarı ve bulanık renkleri hayız saymazdık.''

- Bu hadis ve arkasından akıntı ile ilgili bir açıklama gelmemesi olağan akıntının abdeste engel olmadığını göstermez mi?

- Böylece bu tezi savunan alimlere uymamız doğru olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kadınların hayız dışında gelen doğal akıntının abdeste engel olup olmadığıyla ilgili bir hadis bilmiyoruz.

- Ümmü Atiye (radiyallahu anhâ) anlatıyor;

“(Temizlendikten sonraki) bulanıklığı ve sarılığı hayızdan saymazdık.” (Buhari, Hayz, 25)

Sarılık ve bulanıklık, kadının gördüğü akıntıdır. Hayız kanının kesilmesinden veya kuruluktan sonra görülen sarı veya bulanık akıntı hayız sayılmaz. Bu durumda kadın temizlenmiştir, namaz kılabilir, oruç tutabilir ve eşiyle ilişkiye girebilir.

Hadiste, hayız günleri dışındaki kanın bu renkleri kastediliyor. Yoksa hayız günlerinde kan ne renkte olursa olsun, hayız kanıdır. Ebû Davud'un rivayetinde "tuhurdan sonra" (Ebû Dâvûd, Taharet, 117) kaydının bulunması da buna delildir.

Alimlerin çoğunluğu, sarılık ve bulanıklığın hayız günlerinde hayız olduğuna, hayız günlerinin dışında hiçbir şey olmadığına hükmetmiştir.

- Bizim hadislerden hüküm çıkarmak gibi bir ehliyetimiz yoktur. Zira fakihlerimiz, birçok ayet ve hadisleri ve sahabe görüş ve teamüllerini göz önünde bulundurarak bir hükmü ortaya koymaya çalışmışlardır.