Hayır kesilince cennette inşaat durur, hadisi sahih mi?

Soru Detayı

- İbni Mes’ud’un (ra) rivayetine göre Peygamber Efendimiz anlatıyor:
- Cebrail kardeşim anlatıyor: “Cennette, meleklerin altın, gümüş madenlerinden köşkler, saraylar yaptıklarını gördüm. Bazen inşaatı tatil edip birbirlerine: – “Durun, durun! Tasarrufumuz, harcımız kesildi” derler.
“Sizin tasarrufunuz, harcınız nedir?” diye sorduğumda, bana: “Bu yaptığımız köşkler, sarayların harcı, müminlerin hayır amelleridir. Bir mümin hayır işlerinden uzaklaşırsa biz de inşaatı durdurur, dinleniriz.” cevabını verdiler.”
- Bu hadis sahih mi? Kaynağını bulamadım.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Yaptığımız araştırmada bu rivayetin bir aslının olmadığını gördük. Bazı alimler de bunun aslının olmadığını belirtmişler.

- Buna benzer bir rivayeti İbn Kayyım kısaca nakletmiştir:

 Zikrin faydalarından bahseden “el-Vabilu’s-sayyıb” adlı eserinin 64. bölümünde -İbn Ebi’d-dünya’dan naklen- şu bilgiye yer vermiştir:

“Muhakkak ki, cennetin binaları zikirle yapılır. Zikreden kişi zikri bıraktığı zaman, melekler de onun için yapmakta oldukları binanın inşaatını durdururlar. Neden inşaatı durdurdukları sorulunca da, 'Bizim nafakamız / harcımız kesildi...” diye cevap verirler." (bk. el-Vabilu’s-sayyib, 1/79)

Bu rivayet de zayıftır; çünkü, İbn Kayyım, “Bunu İbn Ebi’d-dünya kitabında yazmış” demiş; fakat kitabın ismini vermemiştir.

Ayrıca verilen bilgiye göre, İbn Ebi’d-dünya, bu rivayeti senetsiz yazmış, sadece “Bana ulaştığına göre...” şeklinde bir başlangıç yapmıştır. (el-Vabilu’s-sayyib, a.y)