Hayatta 3 şey kişinin özüne zarar verir, sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Hayatta 3 şey kişinin özüne zarar verir: Öfke, açgözlülük, kibir.
- Bu sözün efendimiz sav'e ait olduğuyla alakalı paylaşımlar var, kaynak bulamadım.
- Ne kadar doğru bir söz olsa da, efendimiz söylemese de, söyleyen olarak altına Hz. Muhammed yazmak veballi bir iştir.
- Böyle bir hadis varsa kaynağı ve sıhhat derecesiyle paylaşır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki aynı ifadeye rastlayamadık. Ancak benzer bir rivayetteki ifadeler şöyledir:

"Üç şey kurtarıcıdır, üç şey de helak edicidir:

Üç kurtarıcı şunlardır: Öfke halinde de hoşnutluk halinde de âdil davranmak, açıktan da gizliden de Allah'tan korkmak, zenginlikte de fakirlikte de tutumlu olmak.

Üç helak edici de şunlardır: İtaat edilen hırs, ittiba edilen heva-heves (öfke gibi), kişinin kendini beğenmesi (kibirli olması)." (Maverdi, Edebu'd-dünya Ve'd-din,  1/139)

- Hafız Heysemi'nin bildirdiğine göre, Bezzar ve Taberani'nin bu konuyla ilgili merfu ve mevkuf olarak zikrettikleri rivayetlerin hepsi zayıftır. (bk. Mecmau'z-Zevaid, 1/90-91)

- Buna mukabil, İbnu'l-Munzir şöyle der:

“Tek tek zayıf olmakla beraber, bu konudaki rivayetlerin toplamı bu rivayetleri 'hasen' derecesine çıkarır.” (bk. Et-Teğib Ve't-Terhib, 1/174)