Hastalığını gizleyerek işe girmek caiz mi, kazancı helal mi?

Soru Detayı

- Benim hemofili hastalığım var, yani bir yerim kanayınca zor duruyor.
- İşe girmek istediğimde bu hastalığımı söyleyince işe almıyorlar, çalışacağım işte risk yok bu açıdan, bilgisayar başında olacağım.
- Yazılım mühendisliği okuyacağım. Yani bu hastalık benim çalışmamı etkilemiyor, normal biri gibi belki daha fazla çalışacağım.
- Ben iş görüşmelerinde bana hastalığın var mı diye sordukları zaten yok desem ve öyle işe girsem caiz olur mu, kazandığım para helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Doktorlara sormak gerekir. Sakınca yok derlerse, sırf formalite kabilinden sorup almamak haksızlıktır. Bu işe ihtiyacınız varsa, hastalığınızı gizleyebilirsiniz.