Hangi ibadetleri yaparsak, Allah bize keramet verir? Keramet hangi durumlarda hangi Müslümanlara verilmektedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Keramet için ibadet yapılmaz. Keramet için yapılan ibadetin Allah katında bir kıymeti de yoktur.

İnsan ne kadar çok ibadet yaparsa yapsın, keramet sahibi olmayabilir. Keramet, bir insanın manen büyük mü küçük mü olduğunun ölçüsü değildir.

Sahabelere hiç kimse yetişemediği halde, sahabelerin bir çoğunun bildiğimiz anlamda bir kerameti yoktu.

Allah dilerse, hikmeti gerekli görürse bazı sevdiği kullarına keramet verebilir.

Keramet Allah'ın bir ikramıdır. İnsanın kendi kazandığı bir şey değildir.