Hamd ve övgü Allah’a mahsus ise, Muhammed isminin de aynı anlama gelmesi nasıl açıklanabilir?

Soru Detayı

- Hamd alemlerin Rabbi olan Allaha mahsustur.
- "Muhammed" kelime anlamıyla hamda ve övgüye layık demek ise burada nasıl yorumlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hamd gerçek manada Allah’a mahsustur. Mecaz olarak başka insanlara da hamdedilir; yani, başka insanlar da övülebilir. Çünkü “hamd”in sözlük anlamı, övmektir, madh-u sena etmektir.

Nitekim, “Hamd alemlerin Rabbi olan Allaha mahsustur.” mealindeki ayetin başında bulunan “el-hamdu lillah”ın detaylı manası şöyle verilir:

“Kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın, hangi nimet için olursa olsun, ezelden ebede kadar yapılan bütün hamdler -gerçekte- Allah’a mahsustur.”