Hafızlığın farzı kifaye olduğu, bir beldede en az bir hafız olması gerektiği doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İcmaen Kur'an-ı Kerim'in ezberlenmesi müstehaptır. Yine icmaen Kur'an'ın ezberlenmesi farzı kifayedir. Namaz kılmak için gerekli olan Fatiha ve bir süre gibi surelerin ezberlenmesi ise farzdır.

Kur’an’ın hıfzedilmesi, şüphesiz çok büyük bir fazilettir. İmam Nevevî’nin bildirdiğine göre, eski devirlerdeki İslam âlimleri, Kur’an’ın hıfzına çok büyük önem veriyorlardı. Kur’an’ı hıfzına almayanlara fıkıh ve  hadis dersini vermezlerdi. (bk. el-Mecmu, 1/38).