Hac ve umre için ihram giydikten sonra, ihramdan çıkmanın bir zararı olur mu?

Soru Detayı

- Berber veya kasap olarak hacca gitmenin bir sakıncası var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bildiğiniz gibi ihram, hac veya umre için yapılan niyettir. Sarılan bez ise, o niyeti dışa yansıtan bir simgedir. Buna göre, söz konusu adamlar, Medine’de niyet getirerek ihrama girmişler. İhram elbisesi olan bezin çıkarılmasıyla ihram ortadan kalkmaz. Yapılması gereken şey, polisin icbarıyla ihram elbisesini çıkardıktan sonra da yine ihram yasaklarına riayet etmektir. Mekke’ye varınca tekrar ihram elbisesini de giyerler. İhramın diğer yasaklarına riayet ettikleri takdirde, çiğnemiş oldukları tek yasak, dikili elbise giymiş olmalarıdır.

Hanefî Mezhebi'ne göre, dikili elbise giyilmesi on iki saatten daha az ise, bunun cezası yalnız biraz sadaka vermektir. Eğer on iki saatten fazla olursa, o takdirde bir kurban kesmeleri gerekir. Buna göre, eğer bu kimseler, ihram elbiselerini çıkardıktan sonra acele edip on iki saat içerisinde Mekke’ye ulaşır ulaşmaz veya yolda iken, dikişli elbiselerini çıkarırlarsa, yalnız bir sadaka vermiş olurlar. Şayet on iki saatten fazla bu elbiselerde kalırlarsa, bu takdirde bir kurban keserler ve hac ibadetlerini yerine getirirler.

Berber veya kasap olarak hacca gitmekte bir sakınca yoktur. Ancak, Suudî yetkilileri bunlardan görevlerini hakkıyla yapmalarını istediği zaman -mukavele gereği- onu yapmak zorundadırlar. Sanırız, bu görev hac ibadetini yerine getirmelerine engel değildir. Ayrıca zannediyoruz, bu görevle giden kimselerin önemli bir kısmının hac maksadıyla gittikleri Suudîlerce de bilinmekte ve bu tolerans bir teamül haline gelmektedir.