Gusül alırken, üzerimizden akan suyun yıkandığımız suya karışmasında sorun var mıdır?

Soru Detayı

- Ma-i müstamel (kullanılmış su) hakkında bilgi verir misiniz?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Üzerinize döktüğünüz su sıçrayıp kapta bulunan suya karıştığında bakılır:

Kaptaki su, sıçrayıp içine giren sudan fazla ise bu su ile abdest ve gusül alınır. Fakat üzerinize döktüğünüz su tekrar kaba dökülüyor ve bu dökülen su kaptaki temiz sudan daha fazla oluyorsa, bu su ile abdest ve gusül alınmaz.

Abdest veya gusülde kullandığınız suya ma-i müstamel (kullanılmış su) denir. Bu müstamel su hiç kullanılmamış olan temiz su ile karışacak olursa (yukarıda ifade edildiği gibi) oranına bakılır.

Şayet müstamel su hiç kullanılmamış olan sudan fazla olursa, bu su ile abdest ve gusül alınmaz. Ancak müstamel su hiç kullanılmamış olan sudan az ise bu su ile abdest ve gusül alınır.