Günümüzde (zina cezası olarak) recm cezasını uygulamak mümkün mü; uygulayanlar var mı?

Soru Detayı

- İslam'da recmin olduğunu biliyorum; ayet ve hadisleri de okudum. Korkuyorum, çünkü varsa da bu gizli yapılıyodur. Yoksa kötüler çoktan bunu haber yapıp yaymıştı?
- Ayrıca bunu uygulamayana günah var mıdır?
- Yani zina yapan kadını öldürmezsek günaha girmiş olur muyuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zina meselesinin hükmü İslam dininde açıktır. Recm cezası, suçunu ikrar eden veya dört şahidi bulunan birisi hakkında verilir. Şayet bu insan evli ise recm cezası, yoksa bekar bir insan için verilecek karar recm değildir, yüz değnek sopa vurulur.

Fakat hem kendisi suçunu açık bir şekilde itiraf edip ceza istemeyen veya yaptığı bu fiili kimse görüp şikayet etmemiş ise, bu insanın yapacağı tek şey günahından dolayı pişmanlık gösterip bir daha yapmamak üzere tövbe etmektir.

Ayrıca böyle bir suç işleyen kimse suçunu itiraf etse bile, şu anda bunun cezasını uygulayacak bir merci yoktur.

Zina suçunun cezasını uygulamak devlete aittir. Bunu uygulamayan devlet yetkilileri sorumlu olur. Halk bu cezayı kendi başına uygulayamayacağı gibi sorumlu da olmaz.