Recmden dolayı çocuğun yetim bırakılmasını nasıl anlayabiliriz? Analmadığım ya da hikmetini öğrenmek istediğim, neden sütten kesilen yavrunun annesinin ölmesine göz yumuluyor; o yavru annesiz kalıyor?

Tarih: 11.07.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Zinanın hükmü İslam Dininde açıktır. Suçunu hakimin huzurunda dört defa ayrı ayrı itiraf ederek cezanın verilmesini isteyen veya dört şahidi bulunan birisi hakkında karar verilir. Şayet bu insan evli ise recm cezası, bekar bir insan için ise verilecek karar recm değildir, yüz değnek (sopa) cezasıdır.

Fakat suçunu itiraf etmeyen veya yaptığı bu fiili kimse görüp şikayet etmemiş ise, bu insanın yapacağı tek şey, günahından dolayı pişmanlık gösterip bir daha yapmamak üzere tövbe etmektir.

Buna göre zina suçunu işleyen bir kimsenin cezayı alması için yeterli şartların gerçekleşmesi gerekir.

Ayrıca böyle bir suç işleyen kimse suçunu itiraf etse bile şu anda bunun cezasını uygulayacak bir merci yoktur. Geriye iki şey kalıyor; biri kul hakkıdır, varsa helalleşmek gerekir. Diğeri de Allah hakkı için tövbe, istiğfar etmek ve bir daha o günaha girmemektir.

2. Sizin de dikkatinizi çektiği gibi, kadın hamileyse çocuk doğuncaya ve annesine muhtaç olmayacak duruma gelinceye kadar ceza uygulanmıyor. Bu durum çocuğun hakkına ne kadar önem verildiğini göstermektedir.

Çocuk artık annesi olmadan da hayatını sürdürebilecek durumdadır. Annesi olmasa bile babası, akrabaları ona bakmakla yükümlüdür. Eğer böyle birisi yoksa devlet o çocuğun maddi ve manevi her türlü ihtiyacını karşılamak zorundadır.

Sizin ortaya koyduğunuz mantıkla hareket edilirse, o zaman ailesine bakmakla yükümlü her suçluya da ceza verilmemesi ve hapse atılmaması gerekirdi...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nrcnft

yani hocam kişinin itiraf etmesi şart. Ve 4 tane şahit. Ancak böyle bir zina durumda şeriat devleti olsak dahi 4 tane şahit bulunması çok düşük bir ihtimal. Yani gerçekten zina yapmak isteyen şeriat koşullarında bile recm cezasından kurutulabilir. Benim anladığım kadarı ile maksat bunun cezasını bu dünyada çekip sonsuzluk aleminde bu günahtan arınmaktır. Yanılıyormuyum acaba

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör

Zina suçunun tespit edilmesinin dört şahide bağlanması dikkat çekicidir. Çünkü, dört şahidin iki kişiyi bu konuda suçüstü yakalama imkânı yok gibidir. Ayrıca, bunu gördüğünü söyleyen kimseyi üç kişi daha desteklemezse, seksen değnekle cezalandırılacaktır. Bunun anlamı şudur: Kimse ulu-orta bu konuda konuşmasın, ağzını açmasın...


Kişiye bu dünyada had veya recm cezası uygulanmışsa artık o günahın cezasını ahirette çekmeyeceği ifade edilmiştir. Bu dünyada çekilen en ağır ceza ahirette çekilen cezaya oranla daha hafif kalacağından kişiye had uygulanması günahtan arınma anlamına gelmektedir.
 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun