Göz kararı ile bölüşmek neden faiz?

Soru Detayı

- Buğday bölüşülecekse tartılarak bölüşülmeli kurban eti tartılarak bölüşülmeli yoksa riba yani faiz olur diyorlar. Şunu merak ediyorum, bu neden faiz olsun?
- İki taraf da razı ise ve bölüştükten sonra helalleşiyorlarsa yine de faiz mi olur?
- Mutlaka her mal tartılarak veya ölçülerek mi bölüşülmeli?
- Örneğin ortak bir yiyecek aldık, göz kararı ile bölüşmek günah mı olur?
- Veya örneğin biri 10 lira katsa ben de 5 lira katsam ve bir yiyecek alsak, yanımızda bir başka arkadaş da olsa göz kararı ile üçe bölüp yesek bu faiz mi olur?
- Yani bu riba tam olarak herkes parası kadar mal paylaşımı yapıldığında mı geçerli?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Büyük baş hayvanı ortaklaşa kurban eden kimselere hisseleri verilmek için tartı usulü kullanılsa bile herkese etin aynı yerinden eşit vermek mümkün olmaz, mutlaka farklı olur.

Buna rağmen tartı usulü kullanılabiliyorsa haklar birbirine helal ediliyor demektir.

Kurban göz kararı ile hisse sahiplerinin sayısınca ve mümkün olduğunca eşit değerde ayrılır, kura çekilir, kuradan sonra her payın sahibi (maliki) belli olur, bundan sonra da helalleşme geçerli hale gelir.

Arkadaşlar arası herkes elinde olanı katıp bir içecek veya yiyecek alıp beraberce yemek, alınan şeye katkısı kadar hissedar olmak değildir. Baştan veren de alan da razıdır. Bu nedenle ölçü ve tartıyla bölüşmek şart olmaz, gönül rızası yeterlidir. Afiyet olsun.