Görmedin mi, Allah güzel bir sözü nasıl misal getirdi?

Tarih: 05.05.2009 - 00:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

"Görmedin mi, Allah güzel bir sözü nasıl misal getirdi? Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir." (İbrahim, 14/24)
- Bu ayeti açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Görmedin mi, Allah güzel bir sözü nasıl misal getirdi? Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir." (İbrahim, 14/24)

"Güzel söz" diye tercüme ettiğimiz "kelime tayyibe" tamlaması "doğ­ru söz, sağlam inanç, kelime-i tevhîd yani 'lâilâhe illellah' peygamberlik, vahiy, âhiret" ve Allah'ın bütün mesajlarını ifade etmektedir.(Esed, II, 506)

Allah Teâlâ'nın varlığına ve birliğine imanı, yani kelime-i tevhîdi ifade eden "güzel söz", kökü yerin derinliklerine sağlam bir şekilde yerleşmiş, gövdesi ve dalları gök yüzüne doğru yükselmiş, her zaman meyve veren bir ağaca benzetil­mektedir. Bu ağaç nasıl Allah'ın izniyle her zaman meyve verip faydalı oluyorsa "kelime-İ tevhîd" de o şekilde faydalıdır. O da müminlerin kalplerine yerleşip kökleşince onların davranışlarını etkilemekte ve imanın ürünleri, meyveleri onla­rın üzerinde görülmektedir. Onlar Allah'a karşı kulluk görevlerini yerine getirme­ye çalıştıkları gibi, ilim, irfan ve güzel işleriyle de insanlık için daima faydalı ol­maya gayret ederler.

Öte yandan ağacın diri kalması için nasıl sulama ve budama gibi bakıma ihtiyacı varsa kalpteki iman da böyledir. Eğer mümin faydalı ilim, gü­zel amel, zikir ve tefekkürle onu beslemezse o da zayıflayıp yok olabilir.(Diyanet Tefsiri, Kur'an Yolu, İlgili ayetin tefsiri.)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun