Gelinin testi kırması, etrafında mumla dönülmesi caiz mi?

Soru Detayı

1) Gelinin kınada veya düğünde testi kırması.
2) Gelinin etrafında mumla dönülmesi, para ve ya şeker atılması başından caiz mi?
3) Gelinin gelinlik giyip elinde çiçek bulundurması başka dine benzemeye girer mi? Özellikle çiçek tutması elinde...
4) Acıklı yöresel türkü dinlenebilir mi? Mesela nostalji arabesk veya ister neşeli ister hüzünlü rack müziklerde sözlerinde şirk yoksa, ama hüzünlü veya neşeli müzikler dinlenebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1-2-3:

Dinimizde örf ve adetler mutlak olarak kabul veya reddedilmemekte, geleneklerin akıl ve vahiy süzgecinden geçirilmesi, vahye aykırı olmayan, akla ve insan yaratılışına uygun bulunanların kabul edilmesi, böyle olmayanların ise terkedilmesi istenmektedir.

Toplumumuzda, düğünlerde uygulanan belirttiğiniz hususlar, dini bir değer atfedilmediği, sadece örf-âdet olarak kaldığı müddetçe sakıncalı değildir.

Hurafe olarak kabul edilen uygulamaları ise sürdürmek doğru değildir.

Mantıkî temeli olmayan, din adına ileri sürülüp benimsenen bâtıl inanç ve davranışlara “hurafe” denilmektedir.

Cevap 4:

İslam dini müzik konusunda ayrıntılı ve özel hüküm koymak yerine, genel ilke ve amaçları belirlemekle yetinmiştir.

Buna göre İslam’ın ilke ve esaslarına aykırı, günaha sevk eden, haramı teşvik eden müzikleri yapmak ve dinlemek günahtır.

Dinimizin temel inanç, amel ve ahlak ilkelerine aykırı olmayan, haramların işlenmesine sebep olmayan müzik türlerini dinlemekte ise dinen bir sakınca yoktur.

Sorunuzda belirttiğiniz hüzünlü veya neşeli müzikler bu kriterlere göre değerlendiriniz.