Gelinin baba evinden çıkarken kırmızı kuşak takması İslam’da var mı?

Soru Detayı

- Zorunlu mu? Gerekli midir?
- Bir gelinin babasının evinden dualarla uğurlanırken beline kırmızı kuşak bağlanmasının dinimizce hükmü nedir?
 - Bağlanmamasının sakıncası var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, zorunlu değildir, isteyen bağlar, istemeyen bağlamaz; gerekli değildir, bağlanmamasının da bağlanmasının da bir sakıncası yoktur. Örf ve âdet gereği yapılmaktadır, dini bir boyutu yoktur.

Dinimizde örf ve âdetler mutlak olarak kabul veya reddedilmemekte, geleneklerin akıl ve vahiy süzgecinden geçirilmesi, vahye aykırı olmayan, akla ve insan yaratılışına uygun bulunanların kabul edilmesi, böyle olmayanların ise terkedilmesi istenmektedir.

Toplumumuzda, düğünlerde uygulandığını belirttiğiniz hususlar, dini bir değer atfedilmediği, sadece örf-âdet olarak kaldığı müddetçe sakıncalı değildir.

Buna göre, İslam toplumunda bir âdet olarak gelinin beline kırmızı kuşak bağlamanın dini bir boyutu olmadığı gibi, bunu yapmanın dini açıdan bir sakıncası da yoktur. İsteyen yapar, istemeyen yapmaz.