Gelin ayakkabısının altına isim yazmak diye bir şey var mı?

Soru Detayı

- Gelin ayakkabısının altına mahalledeki kızların isimleri yazılır, düğün sonunda kimin ismi silinmediyse önce onun evleneceğine inanılır.
- Böyle bir şey var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gelin ayakkabısının altına mahalledeki kızların isimlerinin yazılması ve silinmeyen ismin önce evleneceği ya da gelinin kucağına erkek çocuk verilince çocuğunun erkek olacağı veya nikah esnasında gelin ve damadın birbirlerinin ayağına basması halinde önce basanın sözünün geçeceğine inanmak gibi düşünceler, anlayışlar birer hurafedir, Kur'an ve sünnete aykırıdır.

Muhtemelen birer eğlence olsun diye uydurulmuş, ancak zamanla birer hurafe haline gelmiştir. Eğlence maksatlı da olsa bunları asla yapmamak gerekir.