İnsanın önünden kara kedi geçmesi uğursuzluk mu?

Soru Detayı

“İnsanın önünden kara kedi geçmesi uğursuzluktur. Kara kedi görürseniz saçınızı tutun.” diyorlar.
- Bir manası var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, bunun hiçbir manası yoktur, hurafedir, batıl bir anlayıştır.

Kara kedinin insanın önünden geçmesi, horozun vakitsiz ötmesi, insanların ve araçların önünden tavşanın geçmesinin uğursuzluk sayılması, karganın ötüşünün o bölgeye gelecek belanın işareti olarak kabul edilmesi, baykuşun ötüşünün ölüm habercisi olduğu, kara kedi görenlerin belaya maruz kalacağı gibi anlayışlar birer hurafedir, batıldır, hiçbir dini dayanağı yoktur.

Dinimize göre uğursuzluğunun olmadığını bildiren iki hadis-i şerif şöyledir:

"İslam'da uğursuz saymak, kötüye yormak yoktur, sadece iyiyye yormak vardır." (Buharî, Tıb, 54)

"Eşyada uğursuzluk yoktur, safer ayında uğursuzluk yoktur, baykuşun ötmesinde bir uğursuzluk yoktur." (Müslim, Selam, 102)