Geçmişin intikamını almak günah mı?

Soru Detayı

- Bir kötülük gördüğünüz zaman elinizle, gücünüz yetmezse dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalben buğz ediniz.” (Tirmizi, Fiten, 11; İbnu Mace, Fiten, 20)
- Bu hadis rivayetine göre, bir kimse, eskiden zarar gördüğü kişiye, kendisi zarar verebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her insan, hakkını koruma adına zalimin cezasını kendisi vermeye kalkarsa, o toplumda fitne ve kargaşa meydana gelir.

Soruda geçen hadis rivayeti şöyledir:

“Sizden her kim bir kötülük görürse onu eliyle düzeltsin. Eğer ona gücü yetmezse diliyle, diliyle de yapamazsa kalbiyle (buğz etsin); bu da imanın en zayıf derecesidir.” [Müslim, İman 78 (49); Ebu Dâvud; Salâtu'l-İydeyn 248 (1140); Tirmizî, Fiten 11]

Zalimlerin zulmünden mazlumları kurtarmak ve kötülükleri kuvvet kullanarak defetmek devletin vazifesidir. Zira kuvvet kullanmak hakkı ferdin değil, devletindir.

Dil ile düzeltmek yani o kötülüğü ve zulmü yapanları ikaz etmek ve onları bu tür haksızlıklardan vazgeçirmek için nasihat etmek, alimlerin vazifesidir.

Bu tür kötülükleri yapan ve insanlara zulmedenlere karşı kalben buğz etmek de diğerlerinin görevidir.

Anlaşıldığı üzere bu hadis-i şerifin gereği intikam almak değil, aksine hakkımıza bir tecavüz varsa, bunu gücü elinde bulunduran devlete bırakmaktır.

O şahıs, sizinle uğraşarak hakkınıza girip, kendi imtihan sorusuna yanlış cevap veriyor.

Siz de haklı iken haksız duruma düşüp, kendi imtihan sorunuzu yanlış cevaplamayın. Bunun imtihan olduğu bilincinde olarak sabredin.

Eğer ciddi manada rahatsızlık veriyorsa, adaleti adliyeye bırakın ve asla intikamla karşılık vemeyin.