Kurgu olan dizi, film ya da kitaptaki kötü şeylere buğz gerekir mi?

Soru Detayı

"Kişi değiştirmeye güç yetiremeyeceği bir münkeri (sakıncalı eylemi) görünce, Allah’a o eylemi münkir olduğunu, yani asla hoşlanmadığını bildirmesi, onu kurtarmaya yeter." (Taberani) ve
“Bir kötülük gördüğünüz zaman elinizle, gücünüz yetmezse dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalben buğz ediniz.” (Müslim, İman 78; Tirmizi, Fiten 11)
- Bu hadisler gereği kötü bir şey görünce buğz etmeye çalışıyorum.
- Peki kurgu olan kitap, film ya da dizilerdeki adam öldürme, yalan vb. gibi şeylere buğz etmek gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kurgu filmi, roman gibi kitapların malzemesi bir hayal mahsulü olduğu bilinmektedir. Bu gibi ürünlerin takip ettiği sistematiği itibariyle gerçekte var olmayan hayali şeyler olduğu bilindiği için veya açıkça yalan olduğu bilindiği için, normal yalanın derecesinden aşağı düşmüştür. Çünkü muhatabı tarafından açıkça yalan olduğu bilinen bir yalan -bazı alimlerce- yalan bile sayılmaz. Zira aldatma özelliğini kaybetmiştir.

- Bununla beraber, söz konusu kitap ve filmlerde açıkça İslam ruhuna ters düşen konular karşısında buğzetmek gerekir. O kötü bölümü mümkün olduğunca okumamak, işitmemek esastır. Nitekim;

“Şüphesiz ki (Allah), Kitap’ta size (şu hükmü) indirdi: Allah’ın ayetlerinin inkar edildiğini ve alaya alındığını duyduğunuz zaman, başka bir söze dalıncaya kadar onlarla beraber (aynı mecliste) oturmayın.” (Nisa, 4/140)

mealindeki ayetten bu hakikati anlamak mümkündür.

Fakat onlardan gelen güzel şeylerle meşgul olmakta bir sakınca yoktur.