Bir insanın ölmesi için dua etmek, günah mıdır?

Soru Detayı

- Bir insanın ölmesi için dua etmek, "İnşallah ölür" demek günah mıdır?
- Peki gayrimüslim mi değil mi bilmiyorsak ne yapmalıyız?
- Mesela PKK benim ülkeme çöreklenen bir örgüt, ama içinde Müslümanlar olabilir, şimdi ölmeleri için dua edemez miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

PKK ve benzeri terörist topluluklara devletiniz ve askerleriniz ölsünler diye kurşun atıyorlar, bomba yağdırıyorlar; bu fiil, ölsünler diye dua etmekten daha güçlü ve etkili değil midir?

Fiili ile ölümü hak eden kimselere yetkili makamların hükmü ile gereken yapılır, bunun içinde ölmeleri için dua da vardır.

Bir ayet ve bir hadis meali şöyledir:

“Eğer müminlerden iki grup birbiriyle kavgaya tutuşursa hemen aralarını düzeltin; ikisinden biri diğerinin hakkına tecavüz etmiş olursa -Allah’ın emrine geri dönünceye kadar- haksızlığa sapanlara karşı savaşın; dönerlerse aralarındaki anlaşmazlığı adaletle çözüme bağlayın ve herkese hakkını verin. Allah hakkı yerine getirenleri sever.” (Hucurat, 49/9)

“Bir kötülük gördüğünüz zaman elinizle, gücünüz yetmezse dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalben buğz ediniz.” (Müslim, İman 78; Tirmizi, Fiten 11)