Faizsiz borç vermek ibadet mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, karz-ı hasen denilen faizsiz borç veren kullarına Allah Teala büyük bir şeref ve sevap fırsatı veriyor, mealen;

“İhtiyacı olan birine hiçbir menfaat beklemeden, sırf benim rızamı elde etmek için ödünç para veren ‘bana ödünç vermiş olur’, ben de onun malvarlığını veya sevabını katlarım ve ona ayrıca ödüller veririm.” buyuruyor (Bakara, 2/245; Hadîd, 57/11).

Faizciliği “kendisine savaş ilan etmek” şeklinde değerlendiren Allah Teala, insanları faizcilere mecbur eden ihtiyaçların karşılanmasını elbette ister ve bundan hoşnut olur.

İhtiyaçlar iki şekilde karşılanır:

1. Bağışlamak, geri almamak üzere vermek (zekât, hibe, vakıf vb.).

2. Geri almak üzere vermek.

Herkesin cebinde, kasasında hemen kullanmayacağı paralar vardır. Bunların, lazım olduğunda almak üzere (cari hesap gibi) bir yerde tutulduğunu, korunduğunu, alınan ile devamlı kalan miktarların hesaplanmasına dayalı olarak elde edilecek önemli bir miktarın, ihtiyacı olanlara faizsiz olarak ödünç verildiğini düşünelim; ne büyük bir hizmet gerçekleşir! İnsanların faizcilere, tefecilere mahkûm olmaları nasıl da güzel engellenmiş olur!

Allah’a (Allah için) ödünç verme şerefine / sevabına talip olanları bu konuyu düşünmeye davet ediyoruz.

"Faize karşıyım" diyenler, yatırım ve üretimi ortaklıkla (şirketleşerek) yapar, ihtiyaçları karşılamak için de yardım kuruluşları kurup karz-ı hasen ve benzerlerini işletirlerse, söz ile amel bütünlüğü oluşur; yalnızca lafın yeterli olmayacağını hepimiz biliyoruz...